sobota, 9 marca 2013

O asanach

ćwiczenia jogi
Foto: Karolina Falkowicz
Joga jest ponadczasową, praktyczną nauką, rozwijającą się przez tysiąclecia i zajmującą się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym zdrowiem człowieka jako całości. Jak wskazuje żródłosłów terminu joga – joga skupia się na integracji. Joga to jednocześnie praca z ciałem, oddechem i umysłem. Skupmy się na chwilę na aspekcie pracy z ciałem.
Praktyka jogi sprowadza nas do własnego ciała, poznajemy je na nowo próbując wydobyć maksymalną harmonię w czasie ćwiczeń. Joga to idealna technika zapobiegająca fizycznym i psychicznym chorobom, ogólnie chroniąca ciało, rozwijająca w nieunikniony sposób poczucie niezależności i zaufania do samego siebie.

Asany (czyli pozycje jogi) dają stabilność, zdrowie i lekkość. Nieruchoma i wygodna pozycja ciała przyczynia się do wytworzenia psychicznej równowagi. Poprzez praktykowanie asan rozwijamy sprawność i witalność naszych ciał, trenujemy równowagę i dużą wytrzymałość. Asany były doskonalone w ciągu wieków, tak aby ćwiczeniu można było poddać każdy mięsień, nerw i gruczoł. Zapewniają ładną budowę ciała i utrzymują je w zdrowiu. Ciało ulega wzmocnieniu, odmłodzeniu i staje się giętkie. Pozycje jogi bardzo korzystnie wpływają na „nowoczesnego” człowieka żyjącego w biegu i ciągłym stresie – usuwają bowiem zmęczenie, kojąco oddziałują na nerwy oraz kreują wewnętrzny spokój.
Jogiczne znaczenie asan związane jest z ich wpływem na umysł człowieka – dzięki nim możemy osiągnąć większą równowagę wewnętrzną oraz dążyć do opanowania umysłu i  wyzwolenia go od rządz. Jogin nigdy nie zaniedbuje ciała, nie skupia się też jedynie na jego doskonaleniu. Ciało dla jogina jest narzędziem, dzięki któremu może opanować umysł.
Ćwiczenie asan budzi w nas wrażliwość na własne ciało i na to, co ono do nas „mówi”, dzięki czemu chroni nas przed zrobieniem sobie krzywdy.
Do praktykowania asan wystarcza nam nasze własne ciało, którego poszczególne części dostarczają niezbędnej wagi i przeciwwagi – nie potrzebujemy więc drogiego sprzętu i wielkich powierzchni – wystarczy kawałek podłogi, mata i trochę motywacji :)
—-
Anna Wojdak jest nauczycielką jogi, uczennicą Macieja Wieloboba, prowadzi zajęcia jogi w Wieliczce.