wtorek, 28 lutego 2023

Joga i Rasajany 15-21 lipca


Zapraszamy Cię do Bakasany na Mazurach na tygodniowy warsztat z Rasajanami.

Rasajana to sanskryckie słowo oznaczające regenerację i odmłodzenie. Warsztat ten ma na celu odpowiednie zadbanie, odżywienie, uelastycznienie i – co za tym idzie – odmłodzenie Twojego ciała. 

Ajurweda to starożytna nauka, która posługuje się Sanskrytem – starożytnym językiem, od którego pochodzi między innymi język polski i hindi. W sanskrycie „Ajur” – znaczy życie, a „Weda” – oznacza wiedzę. Jest to zatem wiedza o życiu. O życiu zdrowym i szczęśliwym. 

W ajurwedzie podkreśla się to, że aby ciało długo mogło nam służyć w zdrowiu, trzeba zadbać o jego cztery aspekty: ciało fizyczne, umysł, zmysły i duszę. Jak wiemy – „w zdrowym ciele zdrowy duch”, a więc w ciągu tego tygodnia zadbamy przede wszystkim o potrzeby ciała poprzez odpowiednio dopasowaną do Ciebie dietę, praktykę jogi i mieszanki ziołowe. O umysł zadbamy poprzez medytacje i techniki oddechowe. Zmysły i dusza doznają ukojenia poprzez kontakt z naturą i wyciszenie. 


Dla kogo jest ten warsztat? 

Dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie, poznać siebie lepiej, swoje mocne i słabe strony, dowiedzieć się jak dbać o siebie na co dzień, a jak sezonowo, jak dbać o dobre trawienie i budować sprzyjające nawyki. 


Co zabrać ze sobą: 

- Termos, 

- Matę do jogi, 

- Wygodną odzież i obuwie, 

- Kurtkę przeciwdeszczową, 

- Czyścik do języka lub szczoteczkę z gumową warstwą do czyszczenia języka, 

- Naturalne kosmetyki, by nie wchłaniać chemii przez skórę. 


Jak przygotować się do warsztatu? 

Na tydzień przed terminem warsztatu odstaw mięso, ryby, nabiał i jaja. Nie używaj cukru – postaw na naturalne słodycze – owoce surowe i suszone albo miód (nie podgrzewany), stosuj oleje roślinne, a sól używaj z umiarem. Odstaw napoje gazowane i słodzone, kawę, herbatę (czarną, zieloną, matcha, yerba mate), a zastąp je ciepłą wodą. Jedz wszystkie owoce i warzywa, kasze i ryż. Gotuj swoje posiłki, a unikaj smażonych i surowych potraw.


 Przeciwskazania 

- Nowotwory, 

- Cukrzyca i hipoglikemia, 

- Epilepsja, 

- Kobiety w ciąży, 

- Kobiety karmiące piersią, 

- Dzieci, 

- Osoby po 75. roku życia, 

- Zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia, 

- Choroby psychiczne, 

- Osoby w stanie rekonwalescencji po operacji. 


Co zyskasz? 

Przede wszystkim zyskasz wiedzę na temat tego, jakie Twoje nawyki nie służą Twojemu dobrostanowi, czym je zastąpić, aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej. Dowiesz się jaka dosza jest u Ciebie dominująca, co to oznacza, jakie są słabe i mocne strony Twojej doszy. Dowiesz się jak dbać o siebie sezonowo, jak zmieniać swoje nawyki oraz poznasz domowe sposoby na najpowszechniejsze dolegliwości. Dostaniesz również zalecenia dopasowane specjalnie do Ciebie do stosowania w domu. 


Miejsce 

Warsztat odbędzie się w Bakasanie – mazurskiej szkole jogi położonej w lesie w malowniczej miejscowości – Ruciane-Nida. Miejsce swoim spokojem i otoczeniem zieleni, sprzyja wyciszeniu i ukojeniu na poziomie umysłowym i emocjonalnym, zaś czyste powietrze sprzyja tu ciału. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji dwa 3-osobowe domki z łazienką i aneksem kuchennym, a za progiem las. W związku z tym ilość miejsc na warsztat jest ograniczona do 6 miejsc. 


Cena: 

2900 zł – cena obejmuje nocleg, wyżywienie, konsultację ajurwedyjską z zaleceniami dopasowanymi do Ciebie, niezbędne zabiegi, zioła i zajęcia jogi. Dodatkowe zabiegi płatne dodatkowo. 

Proponujemy też dopełnienie tego warsztatu, jakim jest warsztat z oczyszczaniem ajurwedyjskim, które odbędzie się w poprzedzającym tygodniu w terminie 8-14 lipca (przejdź do wydarzenia) Osoby, które zdecydują się na obydwa warsztaty będą mogły skorzystać z ceny promocyjnej: 5100 zł


O prowadzących 

Ryszard Lewanowicz – Jogę z elementami jogi Iyengara praktykuje od 23 lat, od 14 lat jest nauczycielem. Odbył kurs instruktora rekreacji ruchowej pod kierunkiem prof. AWF dr hab. Janusza Szopy, założyciela Stowarzyszenia Jogi Akademickiej oraz kurs nauczycielski w kierunku Vinyasa Krama Jogi u Macieja Wieloboba. Obecnie prowadzi zajęcia w licznych mazurskich miastach i organizuje warsztaty jogowe. To on zaaranżował całą przestrzeń w Bakasanie. 

Emilia Laszczkowska - masażem zajmuje się od 2018 roku. Na początku był to kurs masażu klasycznego, zaś od 2021 roku praktykuje również masaże i zabiegi ajurwedyjskie, masując często podczas warsztatów. Wiedzę z tego zakresu zdobywała u Elżbiety Żuk-Widmańskiej i Marii KoszuckiejDębickiej z ajurweda.pl. Nie poprzestając na tym, zgłębia temat dalej, w wyniku czego jest obecnie na Rocznym Kursie na Certyfikowanego Terapeutę Ajurwedy organizowanym przez Szkołę Ajurwedy ATMA w Warszawie współpracującej z Jiva Ayurveda Institute w Indiach. Zdobytą wiedzę z powodzeniem stosuje, ciesząc się dobrym zdrowiem i dbając o swoich bliskich. 


Zapisy: 

Zapisy do 30 czerwca 2023 przyjmuje Ryszard: 506 116 357. Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zadatku w wysokości 500 zł.