ekadashi

W dniach w których przypada pełnia/nów księżyca jesteśmy zwykle szczególnie wrażliwi a często nawet rozdrażnieni. Pomóc możemy sobie utrzymując wówczas nasz organizm w czystości.

Potrzebujemy 4 dni na przyswojenie zjedzonego posiłku przez ciało i umysł; tak więc powinniśmy przestrzegać diety od czwartego dnia przed pełnią/nowiem księżyca. Na przykład: jeżeli pełnia przypada 10-go dnia danego miesiąca – pościmy 6-go, a jeżeli 25-go dnia miesiąca, to pościmy 21-go.

Zaleca się pościć od wschodu słońca w dniu w którym przypada post, do wschodu słońca następnego dnia.
Można jeść owoce i pić świeżo przyrządzone soki owocowe, albo też pić wyłącznie soki owocowe lub warzywne, albo też samą wodę. Następnego dnia szczególnie zwaracajmy uwagę na to co jemy – ta faza wychodzenia z diety jest równie istotna co sam post: przyjmujemy znowu pożywienie zaczynając od świeżych owoców i warzyw, unikając serów, chleba, chipsów, roślin strączkowych oraz zbóż i jego przetworów.
Najlepiej jest zacząć od zielonych warzyw, np. od szpinaku. Możemy też zakończyć dietę jedząc lekkie "kiczeri" przez cały następny dzień.

Korzyści:

  • Ograniczone zostają skutki schorzeń zarówno fizycznych jak i umysłowych, które mają zwykle ostrzejszy przebieg w okresie pełni/nowiu
  • Ograniczony zostaje wpływ planet i gwiazd na stan naszego umysłu i emocji
  • Zapewniamy organizmowi chwilę odpoczynku – i to powtarzanego cyklicznie
  • Rozbudzamy świadomość naszego stosunku do pożywienia, co w konsekwencji prowadzi do utrzymania lub odzyskania właściwej wagi.

Dni Ekadashi na rok 2021
Styczeń - 9, 24,
Luty - 7, 23,
Marzec - 9, 24,
Kwiecień - 8, 23,
Maj - 7, 22
Czerwiec - 6, 20,
Lipiec - 6,  20,
Sierpień - 4, 18.
Wrzesień - 3, 17,
Październik - 2, 16.31,
Listopad - 15, 30,
Grudzień - 15, 29.