ekadashi

W dniach w których przypada pełnia/nów księżyca jesteśmy zwykle szczególnie wrażliwi a często nawet rozdrażnieni. Pomóc możemy sobie utrzymując wówczas nasz organizm w czystości.

Dzień, w którym przypada post to jedenasty dzień po nowiu i po pełni księżyca. "Eka" to znaczy "jeden", "dashi" - dziesięć.

Zaleca się pościć od wschodu słońca w dniu w którym przypada post, do wschodu słońca następnego dnia. Wskazany jest też w tym czasie ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z korzystania z urządzeń elektronicznych. Taki detoks cyfrowy pozwala na wyciszenie przebodźcowanego umysłu.
Można jeść owoce i pić świeżo przyrządzone soki owocowe, albo też pić wyłącznie soki owocowe lub warzywne, albo też samą wodę. Następnego dnia szczególnie zwracajmy uwagę na to co jemy – ta faza wychodzenia z diety jest równie istotna co sam post: przyjmujemy znowu pożywienie zaczynając od świeżych owoców i warzyw, unikając serów, chleba, chipsów, roślin strączkowych oraz zbóż i jego przetworów.
Najlepiej jest zacząć od zielonych warzyw, np. od szpinaku. Możemy też zakończyć dietę jedząc lekkie "kiczeri" przez cały następny dzień.

Korzyści:

  • Ograniczone zostają skutki schorzeń zarówno fizycznych jak i umysłowych, które mają zwykle ostrzejszy przebieg w okresie pełni/nowiu
  • Ograniczony zostaje wpływ planet i gwiazd na stan naszego umysłu i emocji
  • Zapewniamy organizmowi chwilę odpoczynku – i to powtarzanego cyklicznie
  • Rozbudzamy świadomość naszego stosunku do pożywienia, co w konsekwencji prowadzi do utrzymania lub odzyskania właściwej wagi.

Dni Ekadashi na rok 2024
Styczeń - 7, 22,
Luty - 5, 21,
Marzec - 6, 21,
Kwiecień - 5, 19,
Maj - 5, 19 
Czerwiec - 3, 17,
Lipiec - 3,  17,
Sierpień - 1, 15.30.
Wrzesień -14, 29,
Październik -  13.28,
Listopad - 12, 26,
Grudzień - 12, 26..